четверг, 9 марта 2023 г.

 100 років від дня народження Миколи Олійника

Микола Якович Олійник народився 9 березня 1923 року в селі Бишеві на Київщині. Виховувався майбутній письменник у селянській родині. Його батько, Яків Олексійович, ледве вмів читати, мати, Харитина Василівна, зовсім не знала грамоти.

1 вересня 1930 року Микола почав навчатися у семирічній школі.

9 березня 1939 року в бишівській районній газеті “За більшовицькі колгоспи” з’явився перший вірш Миколи Олійника “Тарасу Шевченку”.

Коли почалася Велика Вітчизняна війна, майбутній письменник закінчував перший курс мовно-літературного факультету Київського педагогічного Інституту. Він пройшов війну зі зброєю в руках, оспівуючи подвиги воїнів у віршах і нарисах, котрі публікував у фронтовій пресі. М. Олійник брав участь у визволенні Пушкінських гір. Під час тих боїв його було двічі поранено.

Повернувшись після демобілізації в 1948 році на рідну Бишівщину, Микола Олійник працює в редакції районної газети, продовжує заочно навчатися в інституті. А згодом їде на Волинь, працює в редакції газети “Радянська Волинь”, пише оповідання, нариси, збирає народну творчість, керує обласним літературним об’єднанням.

Після виходу в світ у 1966 році книжки прози “Волинські оповідання” він береться за відтворення образу Лесі Українки, поезія якої захопила його ще в дитинстві. Через два роки з’являється перша частина повісті “Леся”, де змальовано дитинство геніальної поетеси, а згодом — друга, в якій розповідається про її молоді роки та формування світогляду, про стосунки з Сергієм Мержинським. Громадськість і літературна критика зустріли книгу прихильно — і це заохотило автора до подальшої роботи над зображенням творчого шляху поетеси. 1963 року побачила світ повість “Одержима”. Через три роки повісті перевидано під промовистою назвою “Дочка Прометея".



Творчою удачею Миколи Олійника є також трилогія “Жилюки”, перша книга якої “Велика Глуша” була опублікована в 1965 році, друга “Кров за кров” — у 1968-му, і третя “Судний день” — у 1982 році.

1977 року Микола Олійник виступив з романом “Зерна”.Творчий доробок Миколи Олійника не вичерпується цими повістями та романами. Він написав також п’єси “Оновлення” (1957), “Одержима” (1979), опублікував збірки повістей і новел: “Чуєш, брате мій” (1959), “За життя” (1962), “Снігоцвіт” (1964), “За красою” (1967), “Терпкий запах живиці” (1980).

За роки творчої праці письменник опублікував кілька десятків оригінальних творів, багато нарисів, статей, рецензій, а також перекладів з літератур народів СРСР. Окремі його твори побачили світ російською, білоруською, латиською, грузинською, болгарською, польською і словацькою мовами.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  Ювіляри місяця «Гордість і упередження» , також  «Гордість і упередженість»  ( англ.   Pride and Prejudice ) — роман англійської письменни...